Aktualności

78 lat męczeńskiej śmierci dominikanów w Czortkowie

Mija 78 rocznica mordu dokonanego przez członków NKWD na polskich dominikanach w Czortkowie (obecnie miejscowość na Ukrainie).W nocy z 1 na 2 lipca 1941 r. cofający się bolszewicy wymordowali wszystkich ojców i braci zakonnych. Czterech zastrzelili nad rzeką Sekret. Trzech , zginęło w murach klasztoru, który podpalono. Zamordowano również jedną osobę świecką. W zabitych jest nasz rodak- urodzony w Niżnej Łące ojciec Hieronim Longawa. Przeżył 69 lat z czego 40 służył Bogu i wiernym archidiecezji lwowskiej.

Proces beatyfikacyjny ośmiu męczenników dominikańskich na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się we Lwowie 17 listopada 2006 r. Jak pisze w swojej książce pt. Całopalna ofiara ks prof. Józef Marecki ,, …Ojciec Hieronim Longawa tylko pozornie został zapomniany. Żyje w ludzkich sercach, we wspomnieniach w historycznych dokumentach. Jako męczennik stał się ziarnem dla odradzającego się Kościoła katolickiego w Czortkowie i na Ukrainie. Żyje i dla wielu jest fundamentem wiary, nadziei i miłości oraz drogowskazem prowadzącym do Boga.”

Aby dać wyraz naszej pamięci 13 lipca zapraszamy na pielgrzymkę do Borku Startego gdzie pracował sługa boży ojciec Hieronim oraz do Markowej. Zapisy do 02 lipca u soltysa.

sołtys Tadeusz Pacek

 

 

About the author

Sołtys